Jako producent mebli biurowych przyjęliśmy w naszym nazewnictwie używać następujących określeń do klasyfikacji produktów.
KRZESŁO – produkt bez podłokietników
FOTEL – produkt wyposażony w podłokietniki
Rozważając problem zakupu fotela lub krzesła należy dążyć do stworzenia modelu ,który stanowi monolit ,jedność człowieka i przedmiotu -zgraną monolityczną bryłą z użytkownikiem.
Jest to zadanie niezwykle trudne, lecz współczesny rozwój techniki meblarskiej daje niezwykłe możliwości zbliżenia się do idealnego wzorca. Użyte w procesie produkcji krzeseł mechanizmy dają możliwość dostosowania parametrów użytkowych np. wysokości ,kształtu do indywidualnej budowy anatomicznej.
Ergonomia to nauka o pracy ludzkiej i jej dostosowanie do możliwości psychofizycznych człowieka . Zadaniem tej dziedziny nauki jest stworzenie takiego modelu człowiek –maszyn-warunki otoczenia aby przy minimalnym nakładzie biologiczny efektywnie wykorzystać wysiłek pracy ludzkiej.
Prawidłowo ukształtowana tapicerka nie zapewnia pełnej satysfakcji ergonomicznego siedzenie dlatego powszechnie stosowane są urządzenia, mechanizmy i systemy regulacji zapewniające komfort pracy.
Wzrost i waga determinują wybór określonego modelu produktu. Użytkownicy – wysocy o masywnej budowie ciała winni kierować swoją uwagę na krzesła i fotele, w których siedzisko i oparcie wykonane są jako całość nie posiadają akcesoriów konstrukcyjnie łączących te dwa ważne elementy. Natomiast duży wzrost pozwala wybrać produkty o dużej formatce oparcia i obszernym siedzisku.
SZEROKIE SIEDZISKO: Ogranicza możliwość wykorzystania podłokietników, a w przypadku wyboru podłokietników regulowanych uniemożliwia wykorzystanie ich przydatności. Przy profilowanym oparciu zbyt duże siedzisko powoduje naturalne przemieszczanie się z osi fotela co niekorzystnie wpływa na postawę siedzącego.
GŁĘBOKIE SIEDZISKO: Może powodować ucisk krawędzi na powierzchnię ud czego efektem będzie drętwienie nóg.
PŁYTKIE SIEDZISKO: Powoduje zsuwanie się z siedziska
WYSOKOŚĆ SIEDZISKA: Wszystkie modele krzeseł i foteli wyposażone są w system regulacji wysokości.
Powszechnie wykorzystywane są dwa systemy regulacji:
regulacja z użyciem kolumny gazowej,
regulacja przy pomocy kolumny śrubowej.
Dobierając wysokość siedziska należy zadbać, aby stopy swobodnie spoczywały na podłodze natomiast kolana w lekkim kącie rozwartym.
Zajmując miejsce w wybranym modelu krzesła lub fotela należy zwrócić uwagę na kąt jaki tworzy oparcie z siedziskiem. Prawidłowy kąt powinien być większy niż 90˚ umożliwia to naturalne ułożenie narządów wewnętrznych. Ważnym elementem oparcia jest prawidłowo ukształtowana część lędźwiowa kręgosłupa, która winna przylegać do wyprofilowanej części oparcia.
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje zmęczenie kończyn dolnych. Właściwie dobrane i wyregulowane podłokietniki eliminują poczucie zmęczenia. Prawidłowo dobrane lub wyregulowane podłokietniki powinni zapewnić:
prawidłową wysokość przedramienia tak aby całe przedramię oparte było o powierzchnię podłokietnika, a kąt rozwarcia ramienia i przedramienia był większy od 90˚,
szerokość rozstawu podłokietników zapewniała ułożenie w linii tułowia ramienia i przedramienia.